"Zdrowie w głowie" czyli komu grozi cichy udar

Jego symptomy są niekiedy tak subtelne, że można go nie zauważyć. Ale nie znaczy to, że nie będziemy się potem zmagać z negatywnymi skutkami udaru. Cichy udar występuje wielokrotnie częściej niż "zwykły", czyli dający charakterystyczne objawy: paraliż, drętwienie twarzy, rąk albo nóg, silny ból głowy, problemy z chodzeniem, wzrokiem i rozumieniem.

I choć mało się o nim mówi, powinniśmy być czujni. Niech nas nie zwiedzie fakt, że objawy cichego udaru nie kojarzą się z zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu, są to to np. kłopoty z pamięcią. Często składamy je na karb chwilowej niedyspozycji lub sądzimy, że w tym wieku tak jest.

Jakie objawy sugerują, że to mógł być cichy udar?

Problemy z pamięcią, trudności z podejmowaniem decyzji, wahania nastroju, zaburzenia równowagi, nietrzymanie moczu, kłopoty z uczeniem się nowych rzeczy. Uwaga! Jeśli masz takie objawy, idź do lekarza i powiedz mu o swoich podejrzeniach. Lekarz może skierować cię na badania (uszkodzenia po cichym udarze pokażą tomografia i rezonans magnetyczny).

Kto jest w grupie ryzyka?

Osoby z nadciśnieniem (regularnie mierz ciśnienie), chorujący na miażdżycę, cukrzycy, osoby otyłe, prowadzący siedzący tryb życia oraz palacze. 

Jak zminimalizować ryzyko nawrotów?

Pilnuj prawidłowej wagi, bądź aktywny/a, zdrowo sie odżywiaj, przynajmniej raz na pół roku rób badania poziomu cukru i ciśnienia, a potem stosuj się do zaleceń lekarza. 


WSPIERAJĄ NASZĄ DZIAŁALNOŚĆ