"Zdrowie w głowie" czyli leki, których unikać latem

Niektóre preparaty trzeba na wakacje odstawić. Podpowiemy też co robić, jeśli okaże się to niemożliwe. Ważne, aby leków nie zabierać na plażę. Wiele z nich pod wpływem ciepła ulega przemianom i może stracić właściwości lecznicze. Warto sprawdzić ulotkę, po jakich lekach lepiej się nie opalać.

Substancje obecne w niektórych medykamentach mogą sprawić, że skóra staje się bardziej wrażliwa na promienie słoneczne. Najczęstsze objawy to wysypka, zaczerwienienie lub bolesne pęcherze na odsłoniętych częściach ciała. Tak się dzieje gdy wyjdziesz na słońce po przyjęciu fotouczulającego leku. Przebarwienie lub brązowe plamy można zauważyć dopiero po kilku dniach, nawet tygodniach.

Oto kilka grup farmaceutyków, które najczęściej wywołują zmiany na skórze: przeciwcukrzycowe (np. metformina, glipizid), przeciwbólowe (np. ibuprofen, naproksen, diklofenak), preparaty stosowane w leczeniu chorób układu krążenia (np. bisoprolol, furosemid, kaptopryl), leki przeciwalergiczne (m.in. cetyryzyna), sufonamidy i antybiotyki (m.in doksycyklina, tetracyklina), leki przeciwgrzybiczne (szczególnie w maści i kremie - np. ketokonazol i przeciwpasożytnicze), przeciwdepresyjne (m.in. haloperidol, doksepina), hormonalne, przeciwtrądzikowe i przeciwłupieżowe na bazie dziegciu.

Jeśli stosujesz zioła to jest dosyć duża grupa roślin leczniczych, które uwrażliwiają skórę na działanie słońca: dziurawiec, krwawnik, nagietek, rumianek, arnika, arcydzięgiel i lubczyk.  

Jeśli na skórze pojawiły się zmiany, które mogą być spowodowane reakcją na przyjmowane leki lub zioła, posmaruj te miejsca żelem o miejscowym działaniu przeciwalergicznym lub niewielką ilością dostępnego w aptece bez recepty kremu z hydrokortyzonem. Jeśli czujesz silne swędzenie wypróbuj puder w płynie. Ale jeśli wysypka występuje na dużej powierzchni ciała, najlepiej skontaktować się z lekarzem.


WSPIERAJĄ NASZĄ DZIAŁALNOŚĆ