"Zdrowie w głowie" czyli oczy nie lubią słońca

Rozpoczął się czas wakacyjnych podróży i możemy wygrzewać się na słońcu. Mamy świadomość konieczności ochrony skóry przed promieniami, równie dużo uwagi powinniśmy poświęcać naszym oczom.

Powszechnie wiadomo, że promieniowanie ultrafioletowe ma szkodliwy wpływ na tkanki i powoduje m.in. tworzenie się wolnych rodników uszkadzających materiał genetyczny komórek. Dotyczy to także oczu, co może skutkować  nie tylko rozwojem nowotworu, ale również zmian zwyrodnieniowych powierzchni oka, może nasilać rozwój zaćmy lub powodować uszkodzenie centralnej części siatkówki, która odpowiedzialna jest za najlepsze widzenie.

Dlatego okuliści od dawna apelują o skuteczną ochronę naszych oczu. Mogą to zapewnić prawidłowo dobrane okulary a tymczasem zazwyczaj wybieramy te najtańsze lub te wyjątkowo oryginalne, ale bez filtru UV. Przypominamy, że najbardziej skuteczne są te z filtrem UV400. Niestety, nie powinno się ich zakładać w czasie np. jazdy samochodem, bo większy filtr oznacza jednocześnie gorsze postrzeganie szczegółów. Tutaj bardziej korzystne są okulary polaryzacyjne. Osoby na co dzień noszące okulary korekcyjne powinny korzystać ze szkieł z filtrem fotochromowym, dostosowującym się do natężenia światła. Nie bez znaczenia jest też kolor szkieł. Najbardziej neutralne są soczewki szare, brązowe zaleca się osobom o wrażliwych oczach. Pozostałe kolory mają określone ograniczenia, np. żółte i pomarańczowe najbardziej przydatne są dopiero po zmroku a zielonych czy niebieskich powinni unikać kierowcy, bo ograniczają rozróżnianie znaków sygnalizacji świetlnej. Nie zapomnijmy o dzieciach, one także powinny nosić okulary przeciwsłoneczne, ich oczy są szczególnie wrażliwe na promieniowanie UV.


WSPIERAJĄ NASZĄ DZIAŁALNOŚĆ