Statut
S T A T U T
Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego.
I. Nazwa i siedziba Fundacji
§ 1
Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego została ustanowiona aktem notarialnym sporządzonym w PBN w Cieszynie w dniu 21.V.1991 r. , nr repertorium A nr 4332/91 przez założycieli :
- Maciej Wacław KRZANOWSKI
- Paweł WITALA
- Spółka z o.o. „SPEDPOL”
- „POLIFARB-CIESZYN” Spółka Akcyjna
- Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety
- Fabryka Nakryć Stołowych „POLWID”
- Parafia Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie
§ 2
Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego zwana dalej „ Fundacją” działa na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach zwanej dalej „Ustawą” oraz niniejszego statutu.
Czas trwania Fundacji jest nieograniczony.
§ 3
1. Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, a jej siedzibą miasto Cieszyn.
2. Fundacja może prowadzić statutową działalność poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
II. Cele i zakres działalności Fundacji
§ 4
Celem fundacji jest prowadzenie działalności wspierającej ochronę i promocję zdrowia na Śląsku Cieszyńskim m. in. w zakresie profilaktyki i lecznictwa, podnoszenia poziomu usług medycznych, a także rozbudowy i wyposażenia placówek służby zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
§ 5
Fundacja realizuje cele statutowe poprzez nieodpłatną działalność pożytku publicznego, w zakresie następujących zadań publicznych:
- wspieranie finansowe i rzeczowe placówek i instytucji, których zadaniem jest ochrona zdrowia w zakresie celu Fundacji,
- zakup sprzętu, urządzeń i materiałów, służących do realizacji celu Fundacji, i nieodpłatne przekazywanie lub udostępnianie ich wyżej wymienionym placówkom i instytucjom,
- prowadzenie programów medycznych, obejmujących teren Śląska Cieszyńskiego,
- przyznawanie stypendiów w celu pozyskania wysoko wykształconej kadry medycznej,
- współpracę z instytucjami państwowymi i samorządowymi, zakładami opieki zdrowotnej, organizacjami pozarządowymi, a w szczególności stowarzyszeniami i fundacjami, oraz osobami fizycznymi, działającymi w zakresie objętym celem Fundacji,
- wspieranie finansowe, organizacyjne i intelektualne przedsięwzięć promujących dorobek z zakresu medycyny i ochrony zdrowia.
III. Majątek, zasady, formy i zakres działalności Fundacji
§ 6
- Majątek Fundacji składa się z funduszu założycielskiego oraz wpływów uzyskanych przez Fundację w postaci: subwencji, darowizn, spadków, wpływów z działalności gospodarczej, odsetek od funduszy oraz innych wpływów i dochodów.
- Fundusz założycielski stanowi kwota 16 000 000,00 /szesnaście milionów złotych/, wniesiona przez Fundatorów – założycieli, wskazana w oświadczeniu woli o ustanowieniu Fundacji.
§ 7
- Dążąc do spełnienia swoich celów, Fundacja prowadzi działalność gospodarczą, na którą składa się:
- prowadzenie instruktażu w zakresie nowoczesnych urządzeń,
- działalność kolportażowa,
- działalność usługowa, handlowa i produkcyjna. - Cały zysk z prowadzonej działalności gospodarczej Fundacja przeznacza na realizację zadań statutowych.
§ 8
Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i ewidencję księgową działalności gospodarczej na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§ 9
(skreślony)
§ 10
- Działalność gospodarczą Fundacji prowadzą tworzone uchwałami Zarządu placówki, zakłady usługowe i inne, których zakres działania określa Zarząd Fundacji.
- Zarząd Fundacji zatrudnia i zwalnia osoby kierujące utworzonymi agendami, określając zakres ich czynności, kompetencji i odpowiedzialności przed Fundacją.
§ 11
- Decyzję o zbyciu majątku trwałego Fundacji podejmuje Zarząd większością głosów przy obecności co najmniej połowy jego członków po uzyskaniu zgody Rady Fundacji.
- Zarząd Fundacji może upoważnić członka Prezydium Zarządu do zbywania majątku Fundacji do określonej przez Radę górnej granicy kwoty.
- Zabrania się:
- udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia, albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi” ,
- przekazywania ich majątku na rzecz jej członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
- wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba, że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji,
- zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich.
IV. Organy Fundacji
§ 12
- Organami Fundacji są :
- - Rada Fundacji
- - Zarząd Fundacji.
- Decyzje i uchwały organów Fundacji zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków danego organu, a w przypadku równości decyduje głos przewodniczącego obrad.
- Kadencja organów Fundacji trwa 4 lata, przy czym pierwsza kadencja zaczyna się w chwili zatwierdzenia Fundacji i trwa do końca piątego roku kalendarzowego jej istnienia.
§ 13
- Rada Fundacji jest organem opiniodawczo-doradczym oraz kontrolno-nadzorczym i składa się z 13 członków.
- Rada jest organem odrębnym od organu zarządzającego i nie podlega mu w zakresie kontroli wewnętrznej lub nadzoru.
- Członkiem Rady nie może być:
- członek zarządu ani osoba pozostającą z nim w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia,
- osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej.
- Członkowie Rady nie otrzymują z tytułu pełnienia funkcji wynagrodzenia.
- Członków Rady na I kadencje powołują Fundatorzy –Założyciele z pośród ofiarodawców o szczególnym wkładzie do Fundacji, oraz osób o szczególnej społecznej pozycji. Na następne kadencje członków Rady powołuje ustępująca rada wspólnie z członkami ustępującego Zarządu.
- Rada Fundacji zbiera się co najmniej raz w roku lub w każdym czasie na wniosek Prezesa Zarządu lub co najmniej czworo Fundatorów – Założycieli.
- Do zadań Rady należy :
- nadzór nad działalnością Fundacji,
- przyjmowanie i opiniowanie sprawozdań Zarządu, w tym również rozpatrywanie rocznych sprawozdań finansowych,
- przedstawianie kandydatów do Zarządu,
- ustalanie kierunków działania Fundacji,
- opiniowanie bieżącej działalności merytorycznej i gospodarczej Fundacji i występowanie z wnioskami do Zarządu,
- wyrażanie zgody na zbywanie majątku trwałego,
- określanie górnej granicy zobowiązań Zarządu,
- określanie zasad zatrudniania i wynagradzania członków Zarządu.
- Bieżącą działalnością Rady Fundacji kieruje Prezydium Rady w składzie: przewodniczący, vice-przewodniczący i sekretarz. Jest ono wybierane na pierwszym w kadencji posiedzeniu.
- Przewodniczący Rady Fundacji może brać udział w posiedzeniach Zarządu Fundacji z prawem głosu.
§ 14
- Zarząd Fundacji składa się z 5 – 9 członków i jest powoływany na pierwszą kadencję przez Fundatorów – Założycieli.
Na następne kadencje Zarząd Fundacji jest wybierany na wspólnym posiedzeniu Rady Fundacji i Zarządu przy obecności co najmniej połowy członków swoich składów.
O terminie posiedzenia wyborczego Zarząd Fundacji zawiadamia zainteresowanych pisemnie z miesięcznym wyprzedzeniem. - Zarząd wybiera spośród siebie na I posiedzeniu prezesa, vice-prezesa, sekretarza, Skarbnika, którzy tworzą Prezydium Zarządu.
- Zasady zatrudniania i wynagradzania w odniesieniu do osób – członków Zarządu, pełniących swoje funkcje na podstawie umowy o pracę, odkreśla Rada Fundacji na wniosek Prezesa Zarządu.
- Zarząd Fundacji do obsługi administracyjno – finansowej może powołać Biuro Fundacji, którego skład, siedzibę i zakres działania określa uchwała.
- Zarząd Fundacji zbiera się nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.
- Oświadczenie woli w imieniu Fundacji składają dwaj członkowie Prezydium Zarządu, w tym prezes lub wiceprezes.
§ 15
Do kompetencji Zarządu Fundacji należy :
- Kierowanie Działalnością Fundacji i reprezentowanie jej na zewnątrz.
- Organizowanie i prowadzenie działalności gospodarczo-finansowej i społecznej.
- Tworzenie i ustalanie zakresu działania i kompetencji podległych jednostek.
- Zatrudnianie i zwalnianie wszystkich pracowników z wyjątkiem członków Zarządu, ustalenie zasad ich wynagradzania i rozliczania.
- Sporządzanie rocznych sprawozdań z działalności merytorycznej i finansowej i przedkładania ich Radzie Fundacji.
- Powoływanie komisji i kolegiów doradczych koniecznych do realizowania celów statutowych.
- Powoływanie zakładów, biur i innych jednostek organizacyjnych oraz ustalanie ich zakresów działania i regulaminów.
- Podejmowanie decyzji w sprawach opisanych w § 9 statutu oraz określanie wielkości udziałów w tych przedsięwzięciach .
V. Ofiarodawcy
§ 16
- Ofiarodawcą może być każda osoba prawna lub fizyczna która :
- dokonała wpłaty na konto Fundacji,
- zakupiła cegiełkę emitowaną przez Fundację,
- udzieliła Fundacji pomocy w realizacji działań statutowych,
- przekazała na rzecz Fundacji środki rzeczowe, nieruchomości lub inne dobra.
- Ofiarodawcy mogą uczestniczyć w działalności programowej, społecznej i gospodarczej Fundacji.
- Listę ofiarodawców prowadzi Zarząd Fundacji.
- Ofiarodawca winien otrzymać dokument potwierdzający wkład.
- Ofiarodawcy mają pierwszeństwo w kandydowaniu do organów Fundacji.
- We własnych zakładach Fundacji ofiarodawcy mają pierwszeństwo w uzyskiwaniu świadczeń i pomocy na warunkach określonych przez Radę Fundacji.
VI. Przepisy końcowe
§ 17
- Zmiany statutu dokonuje Zarząd większością głosów przy obecności co najmniej połowy jego członków po uzyskaniu akceptacji Rady Fundacji.
- Sprawy nie uregulowane statutem rozstrzyga Rada swoją uchwałą zgodnie z obowiązującymi w tej mierze przepisami.
§ 18
Nadzór nad Fundacją sprawuje Ministerstwo Zdrowia, któremu corocznie składane są sprawozdania z działalności.
§ 19
Likwidacja Fundacji może nastąpić wyłącznie w przypadkach określonych ustawą.
§ 20
Majątek pozostały po likwidacji Fundacji przeznacza się na cele, którym Fundacja służy.
§ 21
Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego podlega wpisowi do rejestru Fundacji prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy oraz VIII NS-REJ. KRS w Bielsku - Białej.
§ 22
W sprawach nie uregulowanych statutem zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach, ustawy z 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny, oraz ustawy z 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego wolontariacie.